piątek, 4 marca 2016

Jak samemu zrobić takie pisanki? - Kako napraviti takve pisanice?

Ponieważ wiem, że co niektórym wydaję się, że nie są w stanie zrobić takich czy innych pisanek ;-) opiszę dokładnie jak samemu można w bardzo, bardzo, bardzo prosty sposób zrobić pisaneczki jak na zdjęciu poniżej.. 


Mogą wydawać się drapane, ale nie są drapane, są malowane. No może tylko troszkę..., "drapane".

Po pierwsze trzeba pisanki zagruntować jakimś gruntem. Ja używam Primer firmy Flugger. Po wyschnięciu należy sobie przygotować odpowiednią farbę akrylową. Jeśli jest gotowa, to nie problem, bo zawsze można z tubki wycisnąć brakującą ilość. Jeśli jednak sami, tak jak ja tutaj mieszamy farby akrylowe, aby uzyskać odpowiedni odcień, to należy od razu przygotować taką ilość farby, która wystarczy nam na pomalowanie gąbką całości. Ja przygotowałam dwa odcienie fioletu, ten ciemniejszy dałam na środek, jaśniejszy na górę i dół pisanki.                                                                    Malujemy gąbka i to tylko jedną pisankę, nie wszystkie na raz. Dlaczego jedną? Bo chodzi nam o to, by farba, którą nakładamy nam nie wyschła. Nakładamy zdecydowanie i w miarę szybko na górę i dół pisanki odcień jasny, a na środek ciemny i od razu po nałożeniu, póki farba jeszcze jest mokra, bierzemy pędzelek, przy czym nas nie interesuje włos pędzla ale jego odwrotna strona - potrzeba aby była plastykowa i zaostrzona. Można do tego użyć coś innego co będzie Wam pod ręką a nada się do tego aby szybkimi ruchamy podrapać pisankę. 
Przy tym drapaniu część farby, tej zdrapanej pozostaje na pędzlu a część na pisance tworzy takie plameczki. Ja tak pozostawiłam, bo moim zdaniem dodaję to pisance troszkę struktury. Jak już jest podrapana pierwsza pisanka, malujemy kolejną i kolejną drapiemy..., i tak, aż ukończymy wszystkie.
Potem przygotujemy sobie do pryskania - kropkowania kolejne farby. Ja tutaj mam ciemną i białą. Pokropkowane zostawiam do wyschnięcia i potem lakieruję kilka razy.
 Na jednej pisance dorobiłam takie duże białe kropki. Zrobiłam to z pomocą ołówka z gumką. Gumką musi być nowa, czyli nie taka częściowo wytarta. Gąbkę zamaczam w farbie i odciskam lekko kręcąc  ołówkiem na pisance. Jeśli kropka nie jest od razu pięknie okrągła, to kolejny raz moczę gąbkę w farbie i poprawiam. Potem cieniutkim pędzlem dodaje te malutkie, czarne kropeczki. I to wszystko! Proste i dostępne dla każdego, bo nie wymagają żadnej specjalnej wprawy, ani wiedzy. ;-)
Aby zrobić takie zakończenia i pozamykać wywiercone dziurki, potrzeba biżuteryjnych nakładek, szpileczek i koralików, które przykleja się jakimkolwiek mocnym klejem. No i gotowe!!!
Miłej pracy i fajnych efektów!!!!
Pozdrowienia Wszystkim!   Pozdrav svima! 8 komentarzy:

 1. Strasznie mi sie podobaja te Twoje drapance:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Proste a jaki cudny efekt końcowy :-)
  Pozdrawiam
  Hania z chłopakami

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne bombki i ciekawy kursik
  Buziaki Kajko

  OdpowiedzUsuń
 4. Fioleciki ;-)
  nowatorska i urocza dekoracja !
  Pozdrawiam serdecznie Agnieszka

  OdpowiedzUsuń